Najtańszy zestaw do kawy speciality


Najtańszy zestaw do kawy speciality

Wiele osób pyta mnie, jak zacząć swoją przygodę z kawą speciality. Ten post jest odpowiedzią na to pytanie. Pokażę Ci, że nie potrzeba drogiego sprzętu na start i łatwo możesz się cieszyć pyszną kawą.


Kawa

Wszystko zaczyna się od dobrych ziaren. Nie musisz od razu kupować kaw za 60-70 zł za 250g. Na rynku znajduje się też bardzo dużo mieszanek kaw speciality, które są też naprawdę dobre. Ja bardzo lubię, kiedy tania kawa okazuje się wyjątkowa w smaku.

Z moich ostatnich testów polecam Ci szczególnie:

- Sieprzelewa Tropik z HAYB

- Juicy Bru od La Cava

- Elixir z palarni Heresy

- Szybkie przelewy od Czarnej Fali

- Coffee Dealer i Dobry Przelew od Coffeelab

- Seria flow od Coffeplant

Zwróć tylko uwagę, czy ziarna, które chcesz kupić są na pewno odpowiednio wypalone do metod przelewowych. Te ciemno palone są przeznaczone do ekspresów i nie smakują dobrze z przelewu. Jeśli chcesz porady, odezwij się po prostu do danej palarni kawy - oni na pewno chętnie pomogą!


Metoda parzenia

Koszt: około 20 zł + filtry około 20zł za 100 sztuk

Tutaj opcji jest kilka. Najtańszą będzie plastikowy dripper Hario V60. Polecam Ci szczególnie rozmiar 02. Według mnie jest najbardziej uniwersalny. Rozmiar 01 jest mniejszy i pasuje tylko do kawy mającej około 250ml. Tym większym zrobisz kawę nawet dla dwóch osób.

Plastikowy dripper ma dużą zaletę w postaci lepszego transferu ciepła. Ceramiczne drippery gorzej sobie z tym radzą i kawa jest często gorsza w smaku. Plastik też o wiele ciężej zniszczyć. Ja swój dripper mam ponad 8 lat i nadal świetnie sobie radzi.

Inne metody

Możesz tez rozważyć kupno Aeropressu lub Clever Drippera. Obie te metody są proste i doskonałe na początek. Jednak w porównaniu z plastikowym dripperem - droższe. Kosztują około 130 zł za sztukę.


Odmierzanie ziaren

Koszt: około 15-20 zł

W przygotowaniu dobrej kawy ważna jest precyzja. Podczas przygotowywania kawy przelewowej, standardowo używa się 6 gramów kawy na 100 ml. Najlepiej mieć elektroniczną wagę kuchenną z dokładnością do 0.1 gram, żeby móc precyzyjnie odmierzyć ziarna. Jeśli takiej nie masz, to nie martw się. Wystarczy kupić tanią, chińską wagę jubilerską. Jak wpiszesz to hasło na Allegro, to zobaczysz je za około 15-20 złotych. Ja mam swoją od kilku lat i świetnie się sprawdza.


Mielenie ziaren

Koszt: 0 zł

Młynek to najważniejszy, ale i najdroższy zakup w całym zestawie. Nie musisz jednak od razu się na niego decydować. Możesz zamówić kawę bezpośrednio z jednej z polskich palarni i poprosić ich o zmielenie kawy. Pamiętaj tylko, żeby powiedzieć im jaką metodą będziesz ją parzyć. Taka kawa będzie oczywiście szybciej wietrzała, ale i tak będzie dobra. Szczególnie, że będzie zmielona na o wiele lepszym młynku, niż domowy.

Możesz też spróbować pójść do najbliższej kawiarni speciality i najpewniej pomogą Ci zmielić Twoją kawę. Przynajmniej ja nie miałem z tym nigdy żadnego problemu. Warto przy okazji kupić jakieś ciacho ;)


Woda

Odpowiednia woda to często pomijany aspekt przygotowywania kawy, szczególnie wśród początkujących osób. Napiszę o tym dedykowany artykuł, ale teraz opowiem w skrócie.

Generalnie im mniej minerałów w wodzie tym lepiej. Będą mniej wpływały na smak. Profesjonalni kawosze i kawoszki kupują nawet wodę demineralizowaną i dodają własne mieszkanki minerałów, żeby uzyskać odpowiedni smak. Na początek wystarczy zadbać o kilka rzeczy.

Pozbycie się kamienia

Koszt: około 1-2 zł za saszetkę

Warto regularnie odkamieniać czajnik. Nawet używając odpowiedniej wody, kamień będzie się osadzał. Do usuwania kamienia możesz użyć kwasku cytrynowego lub specjalnych saszetek. Ja na przykład kupuje takie saszetki w Rossmannie i używam 2-3 łyżeczki na cały czajnik. Jeśli Twój czajnik miał dużo kamienia, to pewnie od razu zauważysz różnicę. Kawa i inne napoje przestaną być aż tak cierpkie.

Filtrowanie wody

Koszt: około 65 zł dzbanek + około 10-12 zł za filtr

Warto też zadbać o odpowiednią wodę. Niestety w naszym kraju woda jest zazwyczaj bardzo twarda. Możesz kupić filtr dzbankowy Brita, Dafi lub inny i filtrować nim wodę używaną do parzenia kawy. Brita ma nawet specjalne filtry do bardzo twardej wody. Możesz też zainwestować w większy filtr umieszczany pod blatem. Starczy na dłużej.

Kupowanie wody

Koszt: około 10 zł, za baniak 5 litrowy

Jeśli nie chcesz filtrować wody, możesz kupić Żywiecki Kryształ. To woda w baniakach, która zawiera bardzo mało minerałów. Jeśli użyjesz jej w odkamienionym czajniku, to na pewno wyjdzie dobrze.


Parzenie kawy

Powiedziałem już o ziarnach, wodzie, metodach parzenia i mieleniu ziaren. Teraz możemy przejść do samego parzenia kawy.

Waga

Koszt: około 50 zł

Mówiliśmy o odmierzaniu ziaren, ale ważne jest tez odmierzanie kawy podczas parzenia. Wystarczy do tego zwykła, elektroniczna waga kuchenna. Ja od ponad 10 lat używam tego modelu marki Sencor. Jest wystarczający. Stawiam na nim dzbanek na kawę, na dzbanku stawiam dripper z filtrem i jestem gotowy do parzenia.

Dzbanek

Koszt: około 40-75 zł

Do zalewania kawy wodą najbardziej przydają się czajniki z gęsią szyjką. Ich ceny potrafią często odstraszać, ale jak wpiszesz na Allegro hasła "czajnik konewka" lub "gooseneck" to wyskoczy trochę tańszych opcji. Możesz też kupić dzbanek do latte art. On całkiem nieźle się sprawdza i łatwo kontrolować strumień wody.

Popróbuj też nalewać wrzątek z różnych naczyń, które masz w domu. Może się okazać, że jesteś w stanie bez problemu kontrolować tempo nalewania z pomocą dzbanka do herbaty, lub nawet metalowej sosjerki.

Przepis

Istnieje bardzo dużo przepisów na kawę, ale wkleję Ci kilka linków, które bardzo dobrze pokazują, jak to robić:

- Prosty przepis na V60 z Dobrej Palarni Kawy

- Zestawienie 3 najpopularniejszych metod z portalu European Coffee Trip

- Metoda Numer 1 od Jamesa Hoffmana

- Metoda Jednokubkowa od Jamesa Hoffmana

- Metoda 4:6 od Tetsu Kasuyi


Podsumowanie

Być może dużą ilość sprzętów z tej listy już posiadasz. Jeśli nie masz nic, to przy sprytnych zakupach powinno się udać zamknąć w 250 zł razem z paczką pysznej kawy. Jak zadbasz o dobre ziarna i dobrą wodę, to prawie każda kawa będzie smakować pysznie. A jeśli już będziesz się decydować na dokupienie nowych sprzętów, to polecam zacząć od młynka. Tylko dobór młynka zasługuje na całkowicie nowy artykuł, który już niedługo pojawi się na moim blogu!


Bądź na bieżąco z wiadomościami o kawie!

Co tydzień piszę newsletter w którym wybieram najciekawsze wiadomości o kawie. Zapisz się, żeby być na bieżąco!